Hassas ve Kuru Ciltler için Bakım Önerileri

/ / Cilt Tedavileri

Hassas ciltlerin en büyük sorunları ciltte meydana gelen kızarıklıklardır. Bunun başlıca nedeni ise hassas ciltlerde genetik olarak kan damarları cilt yüzeyine daha yakındır. Özellikle sıcak hava bu damarların genişlemesine ve ciltte kızarıklıklar meydana gelmesine neden olur. Hassas ciltler ince oldukları için sebum miktarı düşüktür. Buna bağlı olarak da köpürme oranı yüksek olan temizleme ürünleri cildin koruma lipitlerini yok edeceğinden az köpüren temizleme ürünü kullanılmalıdır. Temizleme sütleri tercih edilmelidir.

Aynı zamanda değişen hava koşulları, mevsim geçişleri, nem değişikliği cildimizin kurumasına neden olur. Buna bağlı olarak da cildimizin nem ihtiyacı artar. Nem kaybı nedeniyle de derimiz gerginleşir, çatlar ve pul pul soyulur. Sürekli nemlendirici kullansak bile doğru ürünü kullanmadığımız sürece ihtiyacımız olan etkiyi göremeyebiliriz.

Cilt neden hassaslaşır?

Yaşın da ilerlemesi ile birlikte cildin ürettiği sebum miktarı azalır. Aslında hassas ve kuru cilt sorunlarının en belirgin ortak özelliği ciltteki sebum miktarındaki azalmadır. Kuru cilt nemli cilde oranla daha hassastır ve daha kolay incinir. Eğer kuru ve hassas bir cilde sahipsek çok sıcak suyla yıkanmamaya özen göstermemiz gerekir. Vücut yıkamasında yumuşak yapılı sabunlar ya da duş jelleri tercih edilmelidir. Duş aldığımız zaman cildimiz suyu emer ve emilen su ciltte tutulmaz ise buharlaşarak daha çok kurumaya neden olabilir. Bu nedenle duştan ya da yüzümüzü yıkadıktan sonra mutlaka bir havlu yardımı ile nazikçe kurulamamız gerekir ve hemen ardına bir nemlendirici yardımı ile suyun buharlaşmadan cildimize nüfuz etmesi sağlanır. Böylelikle cildimizdeki ıslaklık ürünün altında kalacaktır ve derinin nem oranı ve esnekliği artacaktır.

Ancak her türlü cilt probleminde olduğu gibi bunda da doğru ürünü kullanmak oldukça önemli bir detaydır. Protein ve peptid içerikli ürünler kuru ve hassas ciltlerde zarar gören deriye esneklik ve sıkılığını kazandırır. Proteinler yardımı ile ciltte oluşan yumuşak katman kurulukları ve buna bağlı oluşan kırışıklıkları yumuşatarak ciltteki su kaybını önleyecektir. Nemli ve sağlıklı görünen bir cilt için günlük bakımlarımızı aksatmamak gerekir. Kuru ve hassas ciltler için profesyonel bakım ürünlerimize de göz atabilirsiniz.

YUKARI
Bilgi Al
Bilgi Al x

Ünvan