Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

/ / Bronzlaştırıcılar

Yaz – kış fark etmeksizin sürekli maruz kalınan UV ışınlarının cilde birçok zararı bulunmaktadır. Cildin alt katmanlarına kadar inebilen bu ışınların; kırışıklık, nem dengesinin bozulması, cilt lekeleri ve cilt kanseri gibi etkileri bulunmaktadır.

Cildi bu ışınlardan ve zararlı etkilerinden korumak için mutlaka güneş kremi kullanmak gerekir. Pisayada pek çok markanın farklı özellikteki güneş kremi ürünleri bulunmaktadır. Peki bu ürünler arasından size en uygun olana karar verirken nelere dikkat etmelisiniz? Gelin madde madde birlikte inceleyelim…

Cilt Tipinize Uygun Bir Ürün Seçin

Doğru bir koruma sağlamak için öncelikle cilt tipinizi analiz ettirmeniz gerekir. Kuru bir cilt tipine sahipseniz nemlendirici özellikli bir güneş kremi tercih etmeniz gerekir. Eğer yağlı bir cilt tipine sahip iseniz su bazlı güneş kremleri sizin için daha doğru bir seçim olacaktır. Fakat yine tercih yapmadan önce doktorunuz veya güzellik uzmanınıza danışmanızda fayda var.

Güneş Koruma Faktörüne (SPF) Dikkat Edin

SPF; uv ışınlarının vücudumuz üzerindeki zararlı etkilerini ne kadar bloke ettiğini gösteren bir güvenlik faktörüdür. Kremlerde SPF değeri arttıkça koruyucu etkisi de artmaktadır. Ten renginize ve güneşe maruz kalma sürenize göre alacağınız SPF değerine karar verebilirsiniz.

Ürünün İçeriği Çok Önemlidir

Güneş kremi seçerken ürünün içeriğini incelemek çok önemlidir. Kokusuz ve parfümsüz, kimyasal oranı düşük olan ürünleri tercih etmek gerekir.

Üretim Tarihini Kontrol Edin

Ürün rafta bekledikçe içeriğindeki koruma bileşenlerinin etkisi azalacağı için alacağınız ürünün yakın tarihte üretilmiş olmasına dikkat edin.

Yukarıda bahsi geçen maddelere dikkat ederek kendinize en uygun güneş koruyucu kremine kolayca karar verebilirsiniz.

Güneş kreminin cildinize uygunluğu kadar ne zaman kullanıldığı da büyük önem taşır. Kremi güneşe çıkmadan yarım saat önce cildinize uygulamalısınız. Su ile temas halinde iken koruyuculuğu devam ettirmek için iki saatte bir krem sürme işlemini yenilemeniz gerekir.

 

YUKARI
Bilgi Al
Bilgi Al x

Ünvan