Güneş Kremi Cildi Zararlı Işınlardan Korur Mu?

/ / Cilt Tedavileri

Güneş ışınlarının cilt üzerinde çok büyük etkileri vardır. Olumlu etkilerinin olmasının yanı sıra olumsuz etkileri de oldukça fazladır. Bu bağlamda cildin güneş ışınlarından korunması gerekmektedir. Gerekli korunma yapılmadığında ciltte lekelenmeleri ve bozulmalar meydana gelebilir. Cilt hücrelerinin yapısı bozulur ve çalışmalarını gerçekleştiremeyebilirler. Ciltteki bazı hücrelerin fazla çalışıp bazı hücrelerin çalışmaması da ciltte lekelenmeye neden olabilmektedir.

Son zamanlarda ozon tabakasında meydana gelen bozulmalar nedeni ile güneş ışınları dünyaya dik olarak gelmektedir. Aynı şekilde bazı zararlı ışınlar da ozon tabakasından geçmekte ve birçok canlıya zarar vermektedir. Kullanılan kimyasal ürünler ve kozmetik ürünler ozon tabakasının incelmesine neden olmaktadır. Güneşin bu zararlı etkilerinden korunmak için cilde güneş kremi uygulaması yapılmalıdır. Özellikle yaz aylarından evden çıkarken güneş kremi mutlaka sürülmelidir.

Güneş kremi sürülmediğinde ciltteki nem dengesi kaybolmakta ve cilt kuruyarak büzüşmektedir. Bu da cildin erken yaşlanmasına neden olur. Cilde gelen zararlı ışınlar cilt hücrelerinin yapısını bozar. Yapısı bozulan hücreler de çalışamaz, bu da çok büyük sorunlara neden olabilir. Cilt kanserine kadar yol açan güneş ışınlarından en iyi şekilde korunmanın yolu cildimizi zararlı ışınlardan korumaktır. Yaz aylarında sürekli güneş altında durmamak, güneşin tepede olduğu saatlerde güneşlenmemek gerekmektedir. Bunun dışında güneş kremlerini sürekli kullanmak da cilt yapısını korur. Güneş kremleri yaz kış sürekli olarak kullanılmalıdır. Çünkü cilt her daim olumsuz ışınlara maruz kalabilmektedir.

Güneş Kremleri Cildi Nasıl Etkiler?

Güneş kremleri tercihi yapılırken cilt yapısına göre seçim yapılmalıdır. Faktörüne de bu bağlam dikkat etmektedir. Cildi hassas olan bireyler yüksek faktörlü kremler kullanmalıdır. Güneş kremleri cildi güneşin zararlı etkilerinden koruduğu gibi cildin yanması ve kızarmasını da engeller. Piyasada birçok markaya ait güneş kremi mevcuttur. Kremler araştırılarak kullanılmaya başlanmalıdır. İçerikleri iyi bir şekilde incelenmeli ve kaliteli ürünler tercih edilmelidir. Tam koruma sağlamayan güneş kremleri cilde zarar verir. Bu gibi durumlara dikkat edilmeli ve buna göre seçim yapılmalıdır.

Bazı hassas ciltler için özel güneş kremleri mevcuttur. Hassas cilde sahip olan bireyler, bu güneş kremlerini kullanmayı tercih edebilirler. Böylece daha iyi korunmuş olacaklardır.

YUKARI
Bilgi Al
Bilgi Al x

Ünvan