Yazın Hasar Görmüş Ciltlere Evde Bakım Önerileri

/ / Genel

Yaz mevsimi boyunca cildimiz deniz, kum, güneş üçlüsüne maruz kaldı. Tuzlu sular, klorlu havuzlar, güneş ışınları, bronzlaştırıcı kremler derken cildimiz fazlasıyla hasar aldı. Leke ve sivilce gibi cildimizde görmek istemediğimiz birçok tahribata yol açtı. Sonbahar ayları bu hasarı tamir etmek için en güzel zamandır. Gelin birlikte sonbahar için uygulanması gereken cilt bakım rutinlerine bir göz atalım.

Cildinizi Derinlemesine Temizleyin

Cildin yenilenmesi ve beslenmesini sağlamak, deforme olmuş ciltleri onarmak için ilk adım derinlemesine temizliktir. Evde mutlaka her duştan sonra temizleme jelleri veya köpükleri ile cildinizi temizlemeyi ihmal etmeyin. Kullanacağınız temizleme jelinin cilt tipinize uygun olmasına dikkat edin. Gözeneklerinizi temizlemek için ise peeling uygulamasını tercih edebilirsiniz. Peelingler tanecikli yapısı sayesinde gözenekleri ve siyah noktaları derinlemesine temizler.

Mevsime Uygun Nemlendirici Krem Kullanın

Güzel ve genç bir görünümün ilk kuralı temizlenmiş ve nemlendirilmiş bir cilttir. Nem cildin en temel ihtiyaçlarından biridir, çünkü nemsiz kalmış bir ciltte, kuruluk, kırışıklık ve yaşlılık belirtileri ortaya çıkar. Bu nedenle cilt temizliğiniz bittikten sonra yine kendi cilt tipinize uygun bir nemlendirici krem uygulamayı ihmal etmeyin. Kullanacağınız kremi yüzünüze dairesel hareketler ile göz çevresine ise parmak uçlarınızla hafif darbeler şeklinde uygulayın. Böylece kan dolaşımınız hızlanır ve cildin emilimi daha hızlı olur.

 

Güneş Kremi Kullanımını İhmal Etmeyin

Halk arasında güneş kreminin yalnızca yazın kullanılması gerektiği algısı vardır. Bilinenin aksine güneş kremleri, her mevsim uygulanması gereken günlük bakım rutinlerinden biridir. Güneş ışınları, led ışıklar, televizyon veya bilgisayar gibi zararlı ışınlara karşı cildimizi korumanın en iyi yoludur.

Bolca Sebze Ve Meyve Tüketin

Zarar görmüş cildin onarılması için düzenli ve dengeli beslenmek çok önemlidir. Sağlık bir cilde kavuşabilmek için bol sebze ve meyve tüketilmesi gerekir. Özellikle A, C ve E vitaminleri içeren yiyecekleri seçmeye dikkat edin. Vitaminler cilt hasarını onarırken aynı zamanda yaşlanmayı da geciktirir. Ayrıca cildin nem dengesini sağlayabilmek için günde en az 2 litre su için.

YUKARI
Bilgi Al
Bilgi Al x

Ünvan