Kış Ayları İçin Cilt Bakım Önerileri

/ / Cilt Tedavileri

Erken yaşlanma belirtileri hepimizin ortak sorunlarından bir tanesi. Erken yaşlanma belirtilerini azaltmak ve sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olabilmemiz için özellikle dikkat etmemiz gereken unsurlardan bir tanesi düzenli ve cildimize uygun bir nemlendirici kullanmak. Günlük hayatımızda da hafif özellikteki yağsız ürünler ile cildimizi temizlemeye özen göstermeliyiz. Yaz aylarında güneşin olumsuz etkilerinden yıpranan cilt kış geldiğinde soğuktan fazlası ile etkileneceği için cilt bakımımızı ihmal etmeden yapmalıyız.

Kuru Ciltler İçin Cilt Bakım Önerileri

Kuru cilt yapısına sahip olanlar kış aylarında ciltlerine daha fazla özen göstermelidirler. Cildi nemlendirecek yoğun içerikli ve yoğun yağlı kremler, nem maskeleri ve göz çevresi kremlerinden faydalanarak ciltlerini nemlendirebilirler. Özellikle kış aylarında nem oranı düşeceği için cildin nem oranı da düşecektir. Bu nedenle yazın daha hafif içerikli kışın ise daha yoğun içerikli nemlendiriciler tercih edilmelidir. Güneşli günlerde güneş kremleri, güneşten koruyucu içerikli nemlendiriciler ve güneşten koruma özelliğine sahip makyaj malzemeleri tercih edilmelidir. Yaş ilerledikçe ise cilt gençleştirici özelliğe sahip olan hyalüronik asit içeren ürünler kullanılmalıdır. Kuru cilt yapısına sahip olanların dikkat etmesi gereken en önemli husus ise sert içerikli cilt temizleyicileri ve sabun gibi ürünlerden uzak durmalıdırlar. Alkollü içeriğe sahip toniklerde cildi kurutacağından kuru cilt yapısına sahip olanların uzak durması gereken ürünler arasındadır.

Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakım Önerileri

Yağlı görünümü azalmaya yardımcı çeşitli yüz temizleme jelleri, sabunlar, maskeler tercih etmelidirler. Zaten yağlı bir cilt yapısına sahip olanlar, kesinlikle yağlı nemlendiricilerden uzak durmalıdırlar. Çünkü bu akne ve siyah nokta oluşumunu arttıracaktır. Göz çevresine ve boyun bölgesine uygulayacakları kremleri de ayrı ayrı kullanacakları bölgenin özelliğine göre seçmelidirler. Aynı şekilde yağlı cilde sahip insanlar da tıpkı kuru ciltlerde olduğu gibi güneş koruyucu kremleri gündelik hayatlarında mutlaka kullanmalıdırlar. Günlük hayatlarında ise çok hafif özellikteki nemlendiricileri tercih etmelidirler.

Karma Ciltler İçin Cilt Bakım Önerileri

Günlük hayatta cilt yapılarının ihtiyacına uygun süt tipi temizleyiciler ve makyaj malzemeleri kullanmalıdırlar. Yine bu tipteki peeling, yağ dengeleme özelliğine sahip maskeler, alkol oranı oldukça düşük tonikleri kullanmaya özen göstermelidirler. Karma ciltlerde T bölgesi özellikle temizlenmeli ve tonik sadece bu bölgeye uygulanmalıdır. T bölgesi için kurutucu ürünler ve diğer bölgeler için ise nemlendirici ürünler tercih edilirse akne oluşumunun da önüne geçilmiş olur. Yaş ilerledikçe ise karma ciltler için uygun özellikteki serumlar ile cilt bakımı yapılmasında fayda vardır.

Fondöten Yerine Nemlendirici Kullanmaya Özen Gösterin

Makyaj yaparken çok yoğun özellikteki fondötenler yerine cilt rengine uygun hafif kapatıcılar ya da nemlendiriciler tercih edilirse cilt nefes alacağından daha sağlıklı kalacaktır. Sigara kullanımı cilt hücrelerinin sahip olduğu canlı görünümün azalmasına, cilt renginde solukluğa ve erken yaşlanmaya neden olur. Fazla alkol tüketimi de cildi olumsuz etkileyen unsurlardan bir tanesidir.

İster yaz olsun ister kış olsun ve cilt tipiniz ne olursa olsun kesinlikle makyajla uyumamalısınız. Yatmadan önce cildinize uygun bir temizleyici ile makyajınızı temizlemeye ve ardından yine cildinize uygun bir nemlendirici ile temizlemeye özen gösterin. Uyku düzeninize dikkat edin ve stresten mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Bol su içerek toksinlerin atılmasına ve cilt hücrelerinin tazelenmesine yardımcı olun. Makyaj fırçanızı haftada en az bir kez temizlemeye özen gösterin. Banyoda lenf bezlerinin yönüne doğru masaj yaparak selülit oluşumunu engelleyebilir ya da azaltabilirsiniz. Yaşımızı en çok ele veren bölgemiz ellerimizdir. Bu nedenle ellerin bakımı da oldukça önemlidir. Soğuk ve rüzgarın olumsuz etkilerinden korunmak için eldiven kullanmaya özen göstermeliyiz.

YUKARI
Bilgi Al
Bilgi Al x

Ünvan