Yüzünüzdeki Kızarıklıklar Rozasea Olabilir

/ / Cilt Tedavileri

Rozasea yüzde kızarıklık ve şişme ile baş gösteren bir çeşit deri hastalığıdır. Yetişkin aknesi olarak da bilinir. İlerleyen aşamalarda kulaklar, sırt ve göğüs bile bu hastalıktan etkilenebilir. İlk başladığı zamanlarda kendiliğinden iyileşip tekrar edebilir. Ancak rengi normale dönmüyor ise ve kılcal damarlarda gözle görülür bir genişleme varsa mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurarak yardım alınmalıdır.

Rozasea hastalığını tetikleyen faktörler güneş, çok sıcak hava, çok soğuk hava ve nemdir. Bu nedenle özellikle rozasea hastaları gündelik hayatlarında UVA ve UVB ışınlarına karşı korumalı en az 30 faktörlü güneş kremlerini kullanmayı asla ihmal etmemelidir. Yaz aylarında veya güneşe maruz kalınacağı durumlarda ise daha yüksek faktörlü güneş kremlerini tercih etmelidir. C vitamini ve antioksidan açısından zengin ürünler de rozasea tedavisinde ilk tercihler arasında yer almalıdır.

Rozasea hastalığında cilt temizliğinin önemi

Bu deri hastalığına sahip kişilerin üzerinde önemle durması gereken hususlardan bir tanesi de cilt temizliğidir. Cilt temizliği yaparken çok dikkatli olunmalı ve sıcaktan kaçınılmalıdır. Cilt tahriş edilmeden temizlenmeli ve sünger, lif, fırça gibi ürünlerden uzak durulmalıdır. Özellikle erkekler tıraş bıçağı yerine tıraş makinelerini tercih etmelidirler.

Rozasea rahatsızlığında cildi nemlendirmek de oldukça önemlidir. Nemlendiricilerin cildin pH dengesine uyumlu olması ve tahriş edici maddeler içermemesi gerekmektedir. Kullanılan ürünlerin içeriklerinde mentol, nane, alkol gibi ürünler kesinlikle bulunmamalıdır. Yağlı cilde sahip olan hastalar yağ içermeyen nemlendirici veya fondötenleri tercih etmelidir. Aksi takdire istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalmak kaçınılmaz olabilir. Rozasea için Image Skincare profesyonel çözümler sunmaktadır.

Rozasea tedavi süreci uzun süren kronik bir işlem olduğundan sadece insan cildini değil tüm hayatını tamamıyla etkileyebilir. Bu nedenle daha başlangıç aşamasındayken önlemi alınmalı ve ciltte görülen küçük kızarıklıklar göz ardı edilmemelidir.

YUKARI
Bilgi Al
Bilgi Al x

Ünvan