Hassas Cilde Sahip Olanlar Nasıl Bakım Yapmalı

/ / Cilt Tedavileri

Ani mevsimsel değişiklikler, stres, çeşitli çevresel faktörler gibi unsurlar günümüzde hassas cilt yapısının yaygınlaşmasına neden olmaktadır.

Hassas Bir Cildin Yapısı Nasıldır?

Hassas ciltler çok soğuk ve çok sıcağı sevmezler. Onlar için en iyi hava dalgası ılık olandır. Hassas ciltlere yapılan yanlış uygulamalar ve bakımlar cildin daha çok hassaslaşmasına neden olur. Güneş ışınlarının olumsuz etkileri hassas cildi daha kolay tahriş eder ve buna bağlı olarak da lekelenme yapar. Stres ise cilt renginin değişmesine ve koyulaşmasına neden olur. Hassas ciltler özellikle çok acılı yemeklere karşı da tepki gösterirler. Bu yüzden günlük olarak tüketilen gıdalara da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hassas cilt aslında kuru ciltle benzer özellikler göstermektedir. Cildin doğal tabakasında bulunan nem oranı azaldıkça cilt hassaslaşır. Dış etkenlerden daha kolay etkilenir ve cilt rengi matlaşır. Bu sebeple hassas cilt bakım ürünlerinin içerikleri oldukça önemlidir. Cilde uyumlu ürünler cildin nemlenmesini sağlar ve doğal işlevlerini yeniden yerine getirmesine olanak sağlar.

Hassas cilt yapısına sahip olanlar parfüm, alkol ya da çeşitli meyve içerikleri olan ürünlerden kesinlikle uzak durmalıdır. Çünkü bu tarz ürünler cildi daha çok kurutur. Kuru ve hassas ciltler yumuşak içerikli cilt temizleyici köpükler ile temizlenmeli ve ılık su ile durulanmalıdır. Daha sonrasında hafif bir nemlendirici ile cildin nemlenmesi sağlanmalıdır.

YUKARI
Bilgi Al
Bilgi Al x

Ünvan