Sivilce ve Akne Tedavi Yöntemleri

/ / Cilt Tedavileri

Cilt tedavilerinde, ciltte görülen problemlere göre tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. En çok görülen problemlerden biri olan sivilce ve akne sorunu ise, ergenlikten başlayıp ileriki yaşlara kadar süregelen bir sorundur. Çoğunlukla strese ve beslenme düzenine bağlı olarak, ciltte meydana gelen bir cilt hastalığıdır.

Sivilce ve Akne Tedavisi

Yağ bezi kanalları, cilt yüzeyinde kendinden daha yoğun bir yağ tabakasıyla tıkanır ve böylece yağ bezlerinin salgılamış olduğu yağ, cilt dışına atılamaz. Bu tıkanma ve atılamama olayı sonucunda sivilce ya da akne dediğimiz problem meydana gelir.

Sivilce ve akne tedavisi, zaman içerisinde kendiliğinden tedavi olan basit problemlerden biridir. Ancak, çoğu zaman cilt kendi kendini tedavi edemez ve dışarıdan bir müdahale gerektirir. Bu tip durumlarda, kişi olumsuz olarak etkilenir, hatta sosyal yaşamı bile olumsuz olarak etkilenir.

Akne ve Sivilce Neden Oluşur?

Akne ve sivilce oluşumunda genetik faktörlerin de payı vardır. Anne ve baba, hayatının herhangi bir döneminde bu sorunla karşılaşmışsa, çocuklarına da aynı şekilde sirayet edebilir.

Hormonların da akne – sivilce oluşumunda rolü büyüktür. Eğer vücut, androjen hormonunu fazla üretmeye başlamışsa bu oranda akne oluşumu da artar. Çocukların 11- 14 yaşları arasında, kadınların da menstrüel döngü zamanında androjen hormonu adeta tavan yapar.  Bu zamanlarda da akne ile karşılaşmak kaçınılmaz olur.

Bakteriler de yine akne oluşumunda etkilidir. Sebum üretiminin artması ve folikül içerisinde gelişen değişiklikler de büyük oranda, akne oluşumunda etkili nedenlerdir.

Akne Tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

Akne tedavisinde pek çok yöntemler vardır. Bunlar;

Medikal Cilt Bakımı Tedavisi,

Kimyasal ya da Bitkisel Peeling,

İlaç Tedavisi,

CO2 Fraksiyonel Lazer,

Krem ( Topikal ) Tedavisi

Akne Oluşumun Önüne Nasıl Geçilir?

Her sorunun nedeni olarak gösterilen, stres ve yorgunluktan uzak durmak en önemli unsurdur. Kaliteli bir uyku uyumak da önemlidir. Çünkü uyku esnasında cilt kendini yeniler ve besler. Egzersizin akne oluşumun önüne geçmedeki görevi, egzersiz sonrasında terleme aracılığı ile ciltte birikme ve tıkanma gibi etkileri azaltmasıdır. Bol bol su içmek de cildi taze tutar ve yağ bezelerinin oluşmasını azaltır.

Akne ve sivilcelerden kolayca kurtulmak istiyorsanız Image Skincare ‘ın akne ve sivilce sorunları için vazgeçilmez olan ürünlerine de göz atmanızda fayda var.

YUKARI
Bilgi Al
Bilgi Al x

Ünvan