Ciltte Meydana Gelen Lekelerden Kurtulmanın Yolları

/ / Cilt Tedavileri

Yıllar geçtikçe ve yaş ilerledikçe cilt de deforme olmaktadır. Cilt yapısı değişmekte ve renginde de değişiklikler gözlemlenebilmektedir. Yaşın geçmesi ile cilt yapısı sertleşmekte ve nem dengesini kaybetmektedir. Aynı zamanda yıllarca güneşten etkilenmesi ile de cilt üzerinde çeşitli lekeler meydana gelmektedir. Bu lekeler beyaz ya da kahverengi renklerde görülübelir. Cildin tamamı renk değiştirmese de cilt üzerinde meydana gelen yer yer lekelenmeler cildin kötü ve kusurlu görünmesine neden olur. Bu görüntü olarak bireyleri kötü etkiler.

Cildin zayıflaması daha çabuk hasar görmesi kaybettiği nem dengesine bağlı olarak değişmektedir. Yaşlanma dışında bazı bireylerin ciltlerinde de lekeler görülebilmektedir. Güneşe çok fazla maruz kalma, kalitesiz makyaj malzemelerinin kullanılması, tozlu ortamlarda ve cilde zarar gelecek ortamlarda çalışılması ve ciltte kimyasal kullanımı da cildin bozulmasına neden olur. Cildin yapısında bozulma olduğu gibi lekelenme de görülmektedir.

Cilt Lekelerinin Sebepleri

Cilt lekeleri, cildin maruz kaldığı etkenlere göre değişir. Cilt üzerindeki hücrelerde renk pigmentlerinin dengesiz bir şekilde üretilmesi ve salgılanması ciltte renk değişikliğine neden olmaktadır. Bazı hücrelerindeki renk pigmentleri fazla üretilirken bazı hücrelerdeki renk pigmentleri az üretilir. Bu da cilt üzerinde renk bozukluğuna ve lekelere neden olur. Hücrelerin bu şekilde bozulması dışarıdan gelen olumsuz etkenlere bağlı olmasından kaynaklanır. Cildin maruz kaldığı olumsuz etkenler hücrelere büyük oranda zarar verir. Örneğin, güneş ışınlarının etkisi cilt üzerinde oldukça büyüktür. Özellikle son zamanlarda güneş ışınlarının dünyaya dik gelmesi ile bazı zararlı ışınlar da ozon tabakasından geçmektedir. Bu ışınlar da cilde temas ettiğinde uzun vadede büyük zararlara sebebiyet verir. Cildin yapısını bozar, nemini kaybeder, renk değişimine neden olur. Aynı şekilde bireylerin kalitesiz makyaj malzemesi kullanması ya da hassas cilde sahip olan bireylerin makyaj malzemesi kullanması da ciltlerinde lekelenmeye neden olur. Ciltteki hücrelerin sağlıklı çalışmaması cildin bozulması anlamına gelir. Cildin kimyasal maruz kalması da cildi etkiler. Örneğin, temizlikte kullanılan kimyasalların cilde temas etmesi ve gazlaşıp cilde yapışması gibi durumlar da cilde zararlıdır. Aynı şekilde üretilen kremlerin ve cilt temizleme ürünlerinin kullanımına da dikkat etmek gerekmektedir.

Cilt Lekelerinden Kurtulmak İçin Kullanılan Tedaviler

Cilt lekelerinden kurtulmak için çeşitli yöntemler mevcuttur. Örneğin, cilde doğal maskeler uygulanabilir. Bu yöntem kesin çözüm getirmese de cildin rahatlamasında yardımcı olur. Aynı şekilde piyasada cilt rengini eşitlemek için kremler veya çeşitli ürünler satılmaktadır. Bunlar da ciltteki lekeleri giderir. IMAGE Skincare ürünlerinden Iluma ve I Peel serisi ürünler cilt lekelerinden kurtulmak için etkilidir. Cilt lekelerine karşı kullanabileceğiniz ürünlere sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kremlerin yanı sıra kısa sürede etkisini gösteren tedavi yöntemleri de mevcuttur. Bu yöntemler, kimyasal peeling, enzim peeling, karbon peeling ve CO2 Fraksiyonel lazer olmaktadır. Bu yöntemler ile ciltteki lekelerden kurtulabilinir.

Kimyasal peeling, cilt üzerine çeşitli kimyasal uygulanması ile yapılmaktadır. Bu sayede cildin en derin tabakalarına ulaşılarak sağlıklı tabaka çıkartılmaya çalışılmaktadır. Enzim peeling, ciltteki lekeli bölgeleri enzim uygulanarak yapılmaktadır. Enzim uygulandığında bu bölgelerin rengi açılmaktadır. Karbon peeling, cilt lekelerine karşı etkili bir yöntemedir. Sadece lekeler için değil ciltteki gözenekleri de sıkılaştırarak cildin gençleşmesini sağlar. CO2 fraksiyonel lazer yöntemi ile de cilt üzerinde ve altında lazer ile tedavi yapılmış olur. Bu sayede cilt sıkılaşmış olur, canlı ve parlak olmuş olur.

Bu yöntemler ile ciltteki lekeler giderilirken cildin sağlıklı olması ve gençleşmesi de sağlanmış olur. Gözeneklerin sıkılaşması ve rengin sabitlenmesi ile sağlıklı bir cilt yapısı elde edilmiş olur. Bu da cildin aydınlık olması ve çekici olmasını sağlar.

YUKARI
Bilgi Al
Bilgi Al x

Ünvan