Göz Çevresi Bakımı için İpuçları

/ / Cilt Tedavileri

Göz çevresi problemleri ne yazık ki her kadının korkulu rüyası. Birçoğumuz bu problemlerle çok erken yaşta tanışıyor. Uzmanlar bunun nedeninin genetik olduğunu söylüyorlar. Aynı zamanda mimik izlerimizde en çok göz çevresinde kendisini belli ediyor. Güneşin zararlı ışınları da göz çevresi kırışıklıklarını tetikliyor. Gözleri kısarak bakmak bu kırışıklıkların zamanla göz çevresine yerleşmesine neden oluyor.

Göz çevresi bakımları için piyasada oldukça fazla ürün mevcut. Ama her bakımda olduğu gibi göz çevresi bakımında da yaşa ve cilt tipine uygun ürünler tercih edilmeli. Tercih edilecek ürünün aynı zamanda belli bir SPF derecesinin olmasına da dikkat edilmeli. Genç yaşta kullanılan göz bakım kremlerinin sadece göz çevresini nemlendirmeye ve güneşten korumaya yönelik olması yeterli. Tüm bunları gerçekleştirdikten sonra yaptığınız makyaj ile yatarsanız alınan bu önlemlerin hiçbir faydası olmayacaktır. Göz çevresi bakımının en önemli noktalarından bir tanesi de makyajlı olarak yatmamaktır. Bu durum sadece göz için değil tüm yüzümüz için geçerli bir durumdur aslında.

Göz makyajı temizlerken kaba hareketlerden kaçınmalı ve hassas hareketlerle temizlemeye özen göstermeliyiz. Tüm gücümüz ile gözlerimizi ovuşturarak temizlemek göz çevresi için oldukça zararlı bir durumdur. Göz çevresi sebase adı verilen bezler içermediğinden dolayı kuru bir yapıya sahiptir. Bu nedenle yaşlanmasını ve kırıştırmasını geciktirmek için göz çevresine özel nemlendirici mutlaka kullanılmalıdır. Gözaltı torbalarının nedeni ise cildin gerginlik ve elastikiyetini kaybetmesidir. Göz çevresinde torbalanma sorunu baş gösterdiyse bir an önce profesyonel bir bakıma başlama zamanı gelmiş demektir.

Kazayağı adını verdiğimiz göz çevresi kırışıkları güneş hasarı ve nemlendirici kullanmayıp kurumasına izin vermemizden kaynaklanır. Çok ileri düzeylere ulaşmadan önlemi alınırsa göz çevresi kremleri ile iyileşmeleri mümkündür. Göz çevresi belki de yüzümüzün en çok bakım ve hassasiyet isteyen bölgesi. Bu nedenle temizliğine ve bakımına özen göstermek, ilerleyen yaşlarda kırışıklıklara maruz kalmamak açısından faydalı olacaktır. Özellikle güneşe çıkarken koruyucu ürünler kullanmanın yanında güneş gözlüğümüzü takmayı ihmal etmemek gerekir.

YUKARI
Bilgi Al
Bilgi Al x

Ünvan