Fondöten Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

/ / Cilt Tedavileri

Cilt yapılarının çeşitliliği oldukça fazladır. Her bireyin cildi aynı değildir ve farklı yapılara sahiptir. Kuru ciltler, yağlı ciltler ve karma ciltler gibi cilt yapıları mevcuttur. Bu cilt tiplerinde yağlı ciltlerde, çok fazla sivilce, akne oluşumu gözlemlenmektedir. Bunların sonucunda da ciltte iz kalmaktadır. Bu da kötü görüntülere neden olmaktadır. Ciltteki bu gibi düzensizlikleri geçici süre kapatan yapılara fondöten denmektedir. Bu ürün sayesinde cilt üzerindeki kusurlar kapatılır. Cilt daha pürüzsüz ve daha düzgün görünür.

Sivilce ve akne lekelerinin dışında cilt üzerinde lekelenmeler de meydana gelebilmektedir. Bunlar güneşten ve farklı nedenlerden oluşabilmektedir. Bunların eşitlenmesi için de fondöten kullanılmaktadır. Aynı zamanda cilt üzerindeki çiller ve çeşitli yara izleri de kapatılabilir. Fondöten çeşitli cilt renklerine uygun olarak satılmaktadır. Çok fazla markanın fondöten ürünleri mevcuttur. Her markanın yapısı ve kapatıcılığı aynı değildir. Aynı şekilde her markanın içerdiği ürün de aynı değildir. Bu yüzden bireyler fondöten seçimi yaparken ciltlerine uygun olanı seçmelidirler. Uygun bir fondöten seçilmez ve kalitesiz bir ürün kullanılırsa cilt bozulur ve sivilcelenme yapabilir. Bu yüzden doğru ürün seçimi oldukça önemlidir. Cildin üzerinde uzun saatler durmamasına dikkat edilmelidir. Gece yatmadan önce mutlaka temizlenmelidir. Tam temizlenildiğinden emin olunmalıdır. Gözenekler derinlemesine temizlenince ve kalıntı kalmayınca cilt yapısında bir sorun gözlemlenmez.

Fondöten Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fondöten seçimi yaparken kaliteli olup olmamasına dikkat edilmelidir. Her fondöten her reyde aynı etkiyi bırakmaz. Bazı ciltlere iyi gelirken bazı ciltler bazı fondötenleri kabul etmez. Akmasına neden olur. Aynı zamanda cilt rengiyle aynı seçim yapılmalıdır. Buna dikkat edilmeli ve dikkat edilmediğinde cilt üzerinde renk eşitsizliğin olduğu bilinmelidir. Mümkün olduğunca fondöten kullanılmamalıdır. Özel günlerde kullanılabilir. Her gün kullanmak cildi yoracak ve yaşlandıracaktır. Cilt yıpranacak ve deforme olacaktır. Bu da cilde gözle görünür şekilde zarar verir.

Fondöten seçiminde, içeriği de önemlidir. Yağlı cilde sahip olanlar için seçilen ürünlere dikkat edilmelidir. Bazı ürünler yağlı ciltlerde çok fazla sivilcelenmeye neden olabilir. Bu da istenmeyen bir durumdur ve kötü sonuçlara yol açabilir.

YUKARI
Bilgi Al
Bilgi Al x

Ünvan